Māls ir nogulumieži, kas galvenokārt sastāv no māla minerāliem un pie noteikta ūdens daudzuma kļūst plastisks, bet pēc apdedzināšanas iegūst akmens cietību. Pasaulē, kā arī Latvijā māli ir izplatīts, lēts un dabisks materiāls, kam piemīt unikālas īpašības, kā, piemēram, spēja saistīt dažāda veida piesārņojošās vielas. Tradicionāli māli tiek izmantoti ugunsizturīgu materiālu, keramikas izstrādājumu, būvmateriālu (apdares ķieģeļu, kanalizācijas cauruļu, sienu un grīdas flīžu u.c.) ražošanā, kā arī kosmētikas un farmācijas rūpniecībā. Māla un māla minerālus modificējot jeb uzlabojot fizikāli ķīmiskās īpašības (piemēram, apstrādājot ar organiskām vai neorganiskām vielām), tos ir iespējams izmantot inovatīvu materiālu ražošanā ar augstu pievienoto vērtību. Daži no šādiem pielietojumiem ir sekojoši:

  • Farmaceitiski aktīvo vielu saistīšanai notekūdeņu attīrīšanas iekārtās, ko šobrīd nespēj nodrošināt esošo filtru sistēmas;
  • Siltumnīcas efekta gāzes, oglekļa dioksīda, saistīšanai;
  • Retzemju elementu atgūšanai no poligonu notekūdeņiem un to atkārtotai izmantošanai elektronisko iekārtu ražošanā;
  • Viedajos pārtikas iepakojumos kā indikatorus, kas vizuālā veidā norāda uz pārtikas kvalitāti;
  • Modificētās zāļvielu nesēju sistēmās ar kontrolētu aktīvo vielu atbrīvošanās ātrumu, panākot samazinātu toksicitāti un paaugstinātu zāļvielu efektivitāti.
     

Māla pētnieki